Muratdağı Davasını Halk Kazandı!

Kütahya ili sınırları içinde bulunan ancak başta Uşak’a yakınlığı ve olağanüstü güzelliği nedeniyle Uşak halkının gönlündeki yeri ayrı olan Muratdağı’na yapılması planlanan altın/gümüş madeni işletmesi büyük tepkiye neden olmuştu.

Sivil Toplum Kuruluşları, meslek birlikleri ve vatandaşlar, Muratdağı’nın doğasına zarar verilmemesi, altın/gümüş madeni çalışmaları nedeniyle doğacak sağlık problemleri ve geri dönüşü olmayacak çevre katliamını önleyebilmek için seferber olmuştu.

Muratdağı Davasını Halk Kazandı!

Daha önce açılmış olan davalarla yürütmeyi durdurma kararı alınmış, altın/gümüş madenini işletmecisi olan şirket Anadolu Export, kararın bozulması için bir üst mahkemeye başvuruda bulunmuştu!

Muratdağı Davası’nda Zafer Halkın!

Anadolu Export’un yaptığı başvuruyu değerlendiren T.C. Danıştay 6. Daire’si, ilgili kanunlar gereği daha önce Kütahya İdare Mahkemesi’nce verilen 16/12/2019 tarihli kararın onanmasına ve temyiz talebinin reddine karar verdi. Ayrıca T.C. Danıştay 6. Dairesi, ilgili dava için karar düzeltme yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına oybirliği ile karar verdi.

Bu sonuçla, Muratdağı’nda kurulması planlanan maden işletmesinin kurulmasının önüne geçilmiş oldu.

Mahkeme kararını Uşak Milletvekili Özkan Yalım sosyal medya hesabında ilgili mahkeme karar dosyasının görüntüsüyle birlikte şu sözlerle duyurdu; “Kazandık! Bu bir zaferdir! Havamız kazandı! Suyumuz kazandı! Muratdağımız kurtuldu!. Uşak’ımız kazandı! Tüm Ege Bölgemiz kazandı! Tüm Uşak ve Ege Bölgemize Hayırlı Uğurlu Olsun!

Bir önceki haberimiz: Uşak'a Bisikletli Polis Timi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir