Uşak’ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümü

Uşak ne zaman il ilan edildi? Uşak ne zaman il statüsüne kavuştu? Uşak’ın il oluşu… İşte Uşak’ın il statüsüne yükselişine dair uzak geçmişten günümüze kadar, Uşak’ın 67 yıllık bir Cumhuriyet şehri oluşu hikayesi…

Uşak'ın İl Oluşunun 67. Yıl Dönümü

1071 Malazgirt Zaferi ile Türklerin Anadolu’ya girişi gerçekleşmiş, Anadolu’nun fethiyle görevlendirilen 1. Süleyman Şah tarafından Selçuklu Devleti’ne kazandırılmış olan şehrimiz Selçukluların dağılmasının ardından yaşanan Beylikler döneminde Germiyanoğulları Beyliği sınırları içerisinde yer almıştır.

1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanoğulları Beyliğine katılmıştır. Yaşanan fetret devri dönemi boyunca Karamanlıların hakimiyetinde olan Uşak daha sonra tekrar Germiyanoğulları Beyliği’ne geçmiş ancak son olarak 1429 yılında Osmanlı Devleti’ne katılmıştır.

İstiklal savaşımızda önemli bir yeri olan Uşak’a bağlı merkez Göğem Köyü’nde Yunan Orduları Komutanı General Trikopis esir alınmıştır. 1 Eylül 1922’de Uşak işgalden kurtulmuş, 2 Eylül 1922’de Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü şehre gelerek karargah kurmuşlar, Trikopis’in kılıcını bugün Atatürk ve Etnografya Müzesi olan evde teslim almışlardır.

Daha sonraki yıllarda Kütahya’ya bağlı bir ilçe statüsünde olan Uşak, 15 Temmuz 1953 yılında şehir statüsüne çıkarılmıştır… Uşak’ımızın il oluşunun 67. yıl dönümü kutlu olsun…

Uşak tarihi ile ilgili bir önceki haber: Uşak Elmacık Köyü'nden 100 Yıllık Fotoğraf...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir