Uşak’ta FETÖ Davasında Karar Yenilendi!

Uşak’ta görülen Fetullahçı Terör Örgütü davasında sanıklara verilen cezalar İzmir istinaf mahkemesinin kararın bozulmasına yönelik karar nedeniyle düzenlenen yeni mahkemeyle yenilendi.

Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülmeye başlanan davanın son duruşması bugün yapıldı.

Örgütün sözde “bürokrasi imam yardımcısı” olduğu iddia edilen İş adamı Hazim Sesli ile eski Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım ve Uşak imamlarının da bulunduğu 36 sanığın yargılandığı davada bozması sonrası bugün karar açıklandı.

Uşak'ta FETÖ Davasında Karar Yenilendi!

Hazim Sesli kaç yıl hapis cezası aldı?

Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın son duruşmasında avukat savunmalarının tamamlanmasının ardından mahkeme başkanı sanıklara son kez söz verdi.

Hazim Sesli cezaevinde saldırıya uğradığını hatırlatarak can güvenliği olmadığını belirterek tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Hazim Sesli, Mustafa Balcı ile Mustafa Ali Gürbudak’ın “Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs”, “terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçlarından yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi. Mahkeme Terör örgütü üyesi olmak suçundan Hazim Sesli’ye daha önce verdiği cezayı 18 yıla çıkardı. Mahkeme Mustafa Balcı’yı 15 yıl, Eski il imamı Mustafa Ali Gürbudak’ı 12 yıl 6 ay, Ali Yıldırım’ı 9 yıl 6 ay, Muhterem Sesliye 9 Yıl 6 ay, İsmail Saydam’ı 9 yıl 6 ay, hapis cezasına çarptırdı.
Etkin Pişmanlıktan faydalanan Ünal Özkaçar’a 3 yıl 2 Ay, Ayhan Türkay’a ise 2 yıl hapis cezası verildi.

Tutuklu bulunan ve Bylock kullanmadığını ıspat eden Ahmet Önal ise beraat etti ve tahliye edildi. Tutuklu olarak yargılanan Uşak Üniversitesinde öğretim görevlisi Mehmet Emin Yüksekkaya da tahliye edildi.

Beyazıt Sağıroğlu, Mesut keskin, Abdurrahman Yavuz, Vedat Altay ve 4 Sesli Tekstil çalışanı da beraat etti.

Mahkeme heyeti ayrıca beraat eden sanıkların şirketlerine yönelik kayyum kararı ile mal varlıklarının üzerindeki tedbirlerin kaldırılmasına karar verdi.

Uşak Narkotik Operasyonlar ile ilgili bir önceki haber: Alabaylar Çetesi Operasyonu Uşak'a da Sıçradı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir